STANDING COMMITTEES

2024 CHAPTER LABOR RELATIONS COMMITTEES

Labor Management committee is made up of member representatives that are skilled in negotiations, grievance, and other labor relations matters.

Georgia

Chris Froehlich
Service Electric Company

Danny Gessman
The L.E. Myers Company

Derrick Pierce
Pierce Powerline

Holland Post
Service Electric Company

Wayne Espey
Power Grid Company

Florida

Doug Hurlock
Service Electric Company

Jesse Colley
C and C Power Line

Mike Brochardt
Michels Power

RJ Richards
The L.E. Myers Company

Sam Norman
Heart Utilities

 

Tennessee

Bridgett McMahan 
BESCO

Chris Froehlich
Service Electric Company

Dan Dudley
Marable Pirkle Services

Danny Gessman
The L.E. Myers Company

Chris Froehlich
Service Electric Company

Jeff Hunt
Service Electric Company

 

Alabama

Brian Imsand
Service Electric Company

Charles Crow
Garnet Electric Company

Wayne Espey
Power Grid Company

SWEPCO

April Madding
Atkins Electric Company

Brian Imsand
Service Electric Company

Mississippi

Charles Crow
Garnet Electric Company

Brian Imsand
Service Electric Company

Wayne Espey
Power Grid Company

N/S Carolina

Brian Imsand
Service Electric Company

Danny Gessman
The L.E. Myers Company

Jeff Rawlings
New River Electric

Louisiana

April Atkins
Atkins Electric Company

Rhett Jackson
Dacon Corporation

Brian Imsand
Service Electric Company

Arkansas

April Atkins
Atkins Electric Company

Brian Imsand
Service Electric Company

Puerto Rico

Jimmy Bowen
Service Electric Company

Santos A Nieves
Marathon

AJATC (SELCAT) COMMITTEE

AJATC committee is concerned with the quality of apprenticeship and training of the Southeastern industry in the best interest of the apprentice,
Journey worker, management, labor, customer, and public. Subcommittees may be established to aid the AJATC committee on an as needed basis.

Arkansas

Chris Galm
Par Electric

Jeremy Miller
Myr Group

Brennan Atkins
Atkins Electric

North/South Carolina

Lee Campbell
Service Electric Group

Thomas Meadows
Myr Group

Tenneesee

Jeff Hunt
Service Electric Company

Dan Dudley 
Marable-Pirkle Services, LLC

Jay Scali
Myr Group

Roy Reagon
Service Electric Company

Alabama

Antonio Hooten
Service Electric Company

Jay Scali
Myr Group

Wayne Espey
Service Electric Company

Florida

Travis Colley
C & C Powerline

Mike Borchardt
Michels Power

Jimmy Bowen
Haugland Group 

Thad Laventure
Myr Group

Georgia

Derrick Pierce
Pierce Powerline

Pete Bartlett
Service Electric Company

Jay Scali
Myr Group

Scott Smith
Service Electric Group

Mississippi

Ricky Holcombe
Service Electric Company

Jeremy England
Myr Group

Lee Campbell
Service Electric Company

Louisiana

Ricky Holcombe
Service Electric Company

Lee Campbell
Service Electric Company

Antonio Hooten
Service Electric Group

Jeremy Miller
Myr Group

Puerto Rico

Jimmy Bowen
Haugland Group 

Santos A Nieves
Marathon

SELCAT INTERVIEW SUBCOMMITTEE (NECA)

Scott Smith
Service Electric Company

Chris Morgan
Service Electric Company

Chris Black
Service Electric Company

Greg Self
Service Electric Company

Jeff Hunt
Service Electric Company

Derrick Pierce
Pierce Powerline

Joseph Bell
Service Electric Company

Jimmy Bowen
Haugland Group

Pete Bartlett
Service Electric Company

Dan Dudley
Marable Pirkle Services

Wayne Espey
Power Grid South

Michael Allen
Heliservice LLC

Jeremiah Copeland
BESCO

Thad Laventure
Myr Group

Johnny Warren
Myr Group

Chris Parish
Myr Group

Mike Comisford
Myr Group

Jeremy England
Myr Group

Jeff Rickels
Service Electric Group

Lamar Johnson
Service Electric Company

 

2024 CHAPTER LABOR RELATIONS COMMITTEES

Labor Management committee is made up of member representatives that are skilled in negotiations, grievance, and other labor relations matters.

Georgia

Chris Froehlich
Service Electric Company

Danny Gessman
The L.E. Myers Company

Derrick Pierce
Pierce Powerline

Holland Post
Service Electric Company

Wayne Espey
Power Grid Company

Florida

Doug Hurlock
Service Electric Company

Jesse Colley
C and C Power Line

Mike Brochardt
Michels Power

RJ Richards
The L.E. Myers Company

Sam Norman
Heart Utilities

 

Tennessee

Bridgett McMahan 
BESCO

Chris Froehlich
Service Electric Company

Dan Dudley
Marable Pirkle Services

Danny Gessman
The L.E. Myers Company

Chris Froehlich
Service Electric Company

Jeff Hunt
Service Electric Company

 

Alabama

Brian Imsand
Service Electric Company

Charles Crow
Garnet Electric Company

Wayne Espey
Power Grid Company

SWEPCO

April Madding
Atkins Electric Company

Brian Imsand
Service Electric Company

Mississippi

Charles Crow
Garnet Electric Company

Brian Imsand
Service Electric Company

Wayne Espey
Power Grid Company

N/S Carolina

Brian Imsand
Service Electric Company

Danny Gessman
The L.E. Myers Company

Jeff Rawlings
New River Electric

Louisiana

April Atkins
Atkins Electric Company

Rhett Jackson
Dacon Corporation

Brian Imsand
Service Electric Company

Arkansas

April Atkins
Atkins Electric Company

Brian Imsand
Service Electric Company

© 2024, Southeastern Line.